poniedziałek, 28 lipca 2014

Fasolka z jajkami

Miałam przerwę w blogowaniu a tu proszę, powrót od razu ze wspólnym gotowaniem. Mówią że w grupie raźniej. Cóż... moim zdaniem nawet w takiej wirtualnej, w kuchni, byleby razem :) Dziś gotowałam wspólnie z Malwiną, Kasią i Milą. Co mogę dodać... jako jedyna chyba gotuję z doskoku, nie znam się na gotowaniu a w tym przypadku nie znałam nawet dania które przygotowuję :) ot takie wyzwanie :)
Danie, które przygotowywałyśmy raczej nie jest spotykane w Polsce, a szkoda. W takie upały jakie nawiedzają nas ostatnio danie jest idealne. Smakuje na ciepło oraz na zimno. Jest lekkie a zarazem sycące. A najważniejsze to to że jest bez mięsa, które ostatnio w ogóle mi nie pasuje.
Tak więc zapraszam.


Składniki:
* 1 cebula
* 1 papryka
* 2 pomidory
* 2 garści fasolki szparagowej
* 2 jajka
* sól, pieprz do smaku
* 2 łyżki oleju

Cebulę, paprykę i pomidory pokroić w drobną kostkę ale nie mieszać ze sobą. Fasolkę kroimy na kawałki długości około 2 cm, gotujemy w lekko osolonej wodzie przez chwilę. Na patelni rozgrzewamy olej, smażymy do miękkości cebulkę, następnie dodajemy paprykę. Gdy będzie miękka dodajemy pomidory i dusimy na niewielkim ogniu do czasu aż się rozpadną a większość sosu odparuje. Dodajemy fasolkę i dusimy jeszcze przez chwilę. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Gdy danie jest już prawie gotowe dodajemy roztrzepane jajka i stale mieszając dusimy jeszcze przez chwilę aż jajka się zetną.
Podajemy na ciepło, ale w upalne dni smakuje też na zimno :)

sobota, 19 lipca 2014

Farfalle z tuńczykiem

Farfalle z tuńczykiem jest jednym z najprostszych dań jakie ostatnio udaje mi się tworzyć ale zaraz jest bardzo smaczne. Nad makaronem z sosem z tuńczyka nie ma co się dużo rozpisywać więc od razu przechodzę do sedna.



Składniki:
* makaron, u mnie połowa opakowania kokardek ale możecie użyć dowolnego
* puszka pomidorów
* 2 cebula, pokrojona w drobną kostkę
* 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
* puszka tuńczyka
* 200 ml śmietany 18%
* olej do smażenia
* sól, pieprz do smaku

Makaron gotujemy wg instrukcji na opakowaniu. Ja zawsze robię al dente.
W garnuszku o grubym dnie rozgrzewamy około 1-2 łyżki oleju, smażymy na nim czosnek i cebulę przez około 2 minuty. Dodajemy pomidory z puszki i na małym ogniu gotujemy aż sos z pomidorów zgęstnieje.
Śmietanę przekładamy do miseczki. Dodajemy do niej około 3 łyżek sosu pomidorowego i dokładnie mieszamy (dodajemy powoli hartując w ten sposób śmietanę). Uzyskany sos ze śmietany przekładamy do pomidorów i gotujemy jeszcze 3 minuty. Na koniec dodajemy odsączonego tuńczyka i dokładnie mieszamy. Doprawiamy sola i pieprzem do smaku. 
Do odcedzonego makaronu dodajemy sos i mieszamy. Danie można posypać świeżą pietruszką lub parmezanem.



środa, 2 lipca 2014

Chinkali

Gdy zobaczyłam ten przepis w książce "Tradycyjna kuchnia gruzińska" stwierdziłam że przyszedł już czas aby je spróbować. Po wielu obejrzanych programach, wysłuchanych historiach, stwierdziłam że znam już to danie i uda mi się pokazać różnicę między chinkali a naszymi pierogami z mięsem czy kołdunami.
Dla niektórych są to tylko pierożki ale w zasadzie posiadają kilka cech, które je wyróżniają. Po pierwsze są duże. Powiedziałabym, że bardzo duże w porównaniu do tych które dobrze znam. Po drugie wyglądają jak sakiewka z pomponem, którego zrobienie nie jest taką prostą sprawą, o czym się sama przekonałam. Po trzecie w jakim innym pierożku ciasto ma być nierównomiernie rozwałkowane? Na brzegach cieńsze a w środku grubsze. Chinkali ma sprawiać wrażenie wypchanej sakiewki ale z cienkim ciastem. Proste, tak? To sami spróbujcie :)


Składniki:
Ciasto:
* 3 szklanki mąki + do podsypania
* niepełna szklanka ciepłej wody
* 1/2 łyżeczka soli
Farsz:
* 500 g miękkiej wołowiny
* 1 cebula
* garść natki pietruszki
* 1/2 szklanki wody
* sól, pieprz do smaku

Z podanych składników wyrobić ciasto jak na pierogi
Mięso drobno posiekać, ja zmieliłam przy pomocy maszynki z sitem o bardzo dużych oczkach tak aby zachować kawałki mięsa. Cebulę drobno posiekać, dodać do mięsa z pozostałymi składnikami i bardzo dobrze wymieszać.
Ciasto podzielić na kawałki z których przy pomocy wałka uformujemy placki o średnicy około 15 cm. Pamiętajmy aby środek był grubszy a boki cieńsze. Do każdego placka nakładamy farsz i zlepiamy całość tworząc sakiewkę.
W dużym garnku gotujemy wodę, solimy i do wrzątku wrzucamy nasze pierogi. Gotujemy około 15 minut. Przed wyjęciem wszystkich możemy sprawdzić czy ciasto zwłaszcza przy pomponie nie jest surowe.
Chinkali podajemy gorące oprószone świeżo zmielonym pieprzem.  Je się je rękoma bez użycia sztućców, trzymając za pompon obgryza się brzegi.