sobota, 7 stycznia 2017

Bułeczki drożdżowe z cynamonem

Uwielbiają je dorośli, uwielbiają je dzieci. Moje dzieciaki pokochały je od pierwszego ugryzienia.Składniki:
* 1/2 kg mąki
* 1/4 kostki drożdży
* 2/3 - 3/4szklanki ciepłego mleka
* 1/3 roztopionego masła
* 1 jajko
* 2 łyżki cukru
* szczypta soli
Dodatkowo
*1 łyżeczka cynamonu
* 2 łyżki cukru
* 1 jajko + łyżeczka mleka do posmarowania

Wszystkie składniki ciasta wrzucam do misy miksera, zagniatam ciasto. Zazwyczaj robię ciasto "na oko" więc jeśli ciasto jest za luźne należy dodać mąkę a jeśli za twarde to odrobinę mleka.
Pozostawiam ciasto do wyrośnięcia, około 2-3 godz.
W międzyczasie mieszam cukier z cynamonem w oddzielnej miseczce.

Aby uzyskać kształt serca:
Gdy ciasto urośnie lekko je zagniatam, formuję wałek, który dzielę na 10 - 12 części.  Z każdej części wałkuję cienki placek posypujemy go mieszanką cynamonu z cukrem, zwijam w rulon, składam na pół i nacinam nożem wzdłuż nie przecinając połączenia obu końców.  Rozciętą część rozkładamy uzyskując kształt serca. Wszystkie wykonane tak bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pozostawiamy przez pół godziny przykryte ściereczką. Następnie sparuje jajkiem wymieszanym z mlekiem i piekę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15-17 minut.

Aby zrobić ślimaczki:
Wyrośnięte ciasto lekko zagniatam. Wałkuję w miarę kwadratowy placek placek i rozsypuję na całej powierzchni cynamon z cukrem. Zwijam ciasto w rulon i przy pomocy noża lub nitki wycinam kawałki grubości około 1,5 centymetra. Ślimaczki układam na blasze, pozostawiam na pół godz przykryte ściereczką. Każdy ślimaczek smaruję jajkiem z mlekiem i piekę w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 15 minut.

1 komentarz:

  1. Śliczne Maleństwo:D a na cynamonowe bułeczki zawsze jestem łasa:)

    OdpowiedzUsuń