sobota, 20 kwietnia 2013

Chleb orkiszowy

Pierwszy raz piekłam chleb orkiszowy i pierwszy raz jadłam chleb orkiszowy. Był bardzo smaczny. Zrobiłam 1 bochenek i rozszedł się jednego dnia. Następnego dnia zrobiłam już 2 bochenki.
Podane przeze mnie składniki są na 1 bochenek bardzo smacznego chleba, proponuję zrobić od razu dwa.
Przepis znalazłam TUTAJ jednak dopasowałam go do swoich potrzeb.


Składniki:
* 400 g mąki orkiszowej
* 1 łyżeczka soli
* 20 g świeżych drożdży
* 1 łyżka oliwy z oliwek
* pół łyżeczki miodu
* 300 ml ciepłej wody
* sezam do posypania

* masło + otręby do formy
* mleko

Mąkę przesiałam do miski, dodałam sól i wymieszałam. Na środku wydrążyłam dołek do którego wlałam oliwę i miód. Z drożdży nie robiłam zaczynu. Pokruszyłam je drobno na mące. Do dołka wlałam wodę. Wszystko dokładnie wymieszałam. Ciasto wyrabia się około 10 minut. Wiem że to ciężka praca ale się opłaca. Ciasto nie jest twarde a bardziej lepiące więc trudno nie jest.
 Przygotowuję formę, u mnie jest to keksówka. W oryginalnym przepisie blaszka ma wymiar 21x10 cm ja wzięłam zwykłą keksówkę 31x10 cm, chleb nie wyszedł za niski a w sam raz. Należy ją posmarować masłem i wysypać otrębami.
Ciasto przełożyłam do formy, wyrównałam dociskając narożniki i odstawiłam do wyrośnięcia na godzinę. Włączyłam piekarnik do grzania z temepraturą ustawioną na 200 stopni. Przed wstawieniem do piekarnika należy chleb posmarować mlekiem i posypać sezamem lub innymi pestkami czy ziarenkami.
Chleb pieczemy około 40-50 min. Studzimy na kratce.

1 komentarz: